Jesteś tutaj:
Ateńskie podróże Maria.

Ateńskie podróże Maria.

  Panathinaiko Stadio, czyli Stadion Panateński to jedyny chyba starożytny stadion na świecie, któremu po wiekach zapomnienia przywrócono dawny blask.
  Zbudowany ponad 2 tysiące lat temu był miejscem greckich igrzysk. W czasie panowania rzymskiego cesarza Hadriana przeszedł gruntowną rozbudowę i uzyskał wygląd, jaki ma dziś. Przez wieki popadał w ruinę, został „odkryty” przez archeologów w 19 wieku. Gdy postanowiono, że pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Atenach, stadion został odbudowany dokładnie na wzór tego starożytnego. W marmurową barierę oddzielającą arenę od widowni wbudowano nawet dwa oryginalne kamienie, odnalezione w wykopaliskach.

  Na Igrzyska w 2004 roku zbudowany nowy Stadion Olimpijski, ale meta maratonu była usytuowana właśnie na Stadionie Panateńskim.

  Stadion ma ponad 200 m długości i 33 m szerokości. Ilość stopni (czyli rzędów na widowni) wynosi 107. Tętno po wejściu na samą górę wzrosło mi do 144. 🙂

  Nie mogłem nie wykorzystać takiej okazji, żeby przebiec po jego bieżni, stanąć na podium czy też zasiąść na miejscu zajmowanym w 1896 roku przez Pierre’a de Coubertin (po grecku ΠΕΤΡΟΥ ΚΟΥΜΠΕΡΤΕΝ), co widać na zdjęciach. 🙂

  Jeśli ktoś będzie miał okazję gościć w Atenach, koniecznie powinien zawitać również na Panathinaiko Stadio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe "Kondycja"
05-500 Piaseczno, ul. 1 Maja 16 · Telefon: 604 466 206
obsługa informatyczna: